ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


Варте уваги

Фінансування: USAID

Термін виконання: червень 2013 - листопад 2015

Роль ВБО "Інститут місцевого розвитку": виконавець Проекту

 

 

Мета Проекту – розробка життєздатних рішень для використання місцевих альтернативних джерел енергії (біомаси) у Миргородському районі Полтавської області відповідно до ринкових та екологічних вимог. Завдання Проекту: покращення правової та регуляторної бази для реалізації біоенергетичних проектів у Миргородському районі Полтавської області; створення інфраструктури для збирання, переробки та зберігання біомаси в регіоні; організація виробництва енергії з біомаси у Миргороді; створення умов для виробництва біомаси в рамках державно-приватного партнерства в регіоні; підготовка інвестиційного проекту з виробництва біомаси: створення мережі біокотельних для спалювання біомаси у Миргородському районі.

 

Досягнуті результати

 

1. За підтримки Миргородської міської ради та Полтавської ОДА впроваджений пілотний проект з реконструкції газової котельні по пров. Спартаківський у Миргороді.

 

В рамках пілотного проекту демонтовано 5 старих газових котлів та встановлено 3 нові газові котли КОЛВІ-1000 потужністю 1 МВт із сучасними пальниками і біокотел КОМКОНТ СН-90 потужністю 1 МВт, який працює на 3-х видах біопалива (солома, тріска, пелети). Реконструйована котельня вироблятиме тепло та гарячу воду з соломи для мешканців мікрорайону (10 житлових будинків – 1275 мешканців, школа – 253 учні і 45 працівників, дитсадок – 100 дітей і 24 працівники).

 

2. Вперше в Україні створено інфраструктуру для збирання, тюкування та транспортування соломи з поля до місць зберігання.

 

На базі міського КП "Спецкомунтранс" створено логістичне підприємство зі збирання, транспортування та зберігання соломи та протестовано систему для оренди техніки та обладнання для збирання та транспортування соломи з поля до складу у Миргороді. Для безперервного постачання соломи для біокотла на території підприємства організовано склад для зберігання 2 000 т соломи (реконструйована існуюча будівля та прибудовано дві додаткові частини складу), на території котельні побудовано операційний склад для зберігання тижневого запасу соломи.

 

3. За підтримки Проекту місцеві агровиробники у 2015 р. зібрали 1764 т соломи (5 188 тюків соломи – 15 місяців роботи біокотла) з 410 га.

 

Для збирання, транспортування, завантажування-розвантажування соломи використано 5 вантажівок (в т. ч. вантажівку МАЗ з причепом, закуплену за кошти Проекту), 2 телескопічні навантажувачі (в т. ч. навантажувач Massey Ferguson MF9407, закуплений за кошти Проекту), трактор, фронтальний навантажувач та трактор із прес-підбирачем (всього 9 одиниць техніки).

 

4. П'ять міст Полтавської області отримали допомогу щодо підготовки ТЕО для реалізації біопаливних проектів, в т. ч.  на умовах ДПП.

 

Рішення, запропоновані фахівцями ІМР, передбачають заміщення 6 176 000 м3 природного газу, зменшення шкідливих викидів СО2 на 12.5 т на рік та залучення 75.6 млн грн. інвестицій в біоенергетичні проекти.

 

Для м. Полтава фахівці ІМР запропонували технічні рішення та зробили економічні розрахунки для реконструкції газової котельні по вул. Кагамлика, 35.

 

Для м. Миргород фахівці ІМР підготували бізнес план для створення мережі біопаливних котелень у Миргородському районі (Миргород, Лубни, Велика Багачка, Карлівка, Полтава); ТЕО реконструкції 2-х котелень (вул. Шишацька, 80; вул. Гоголя, 181).

 

Для м. Лубни та м. Велика Багачка фахівці ІМР розробили попередні ТЕО проектів реконструкції газових котельних та встановлення біокотлів (Лубни: вул. Індустріальна, 9; вул. Осипенка, 45; Велика Багачка: вул. Леніна, 6а; вул. Леніна, 19а).

 

Для м. Карлівка фахівці ІМР розробили ТЕО біоенергетичного проекту та повний пакет документів для реалізації проекту у школі №1 та Карлівській районній лікарні на умовах державно-приватного партнерства (концесія): проекти документів для ініціювання концесії та оголошення конкурсу; текст проекту постанови районної ради про концесію комунальної власності; положення про тендерний комітет концесійного конкурсу; основні положення концесійної угоди тощо.

 

5. На базі Миргородської міської ради створено Ресурсно-логістичний центр з розвитку біоенергетики.

 

Завдання Центру – поширення кращих практик впровадження біоенергетичних проектів, проведення навчальних семінарів та публічних заходів для підвищення обізнаності цільових аудиторій щодо сучасних підходів до збирання, транспортування та переробки біомаси, створення інформаційних партнерств з виробниками обладнання для отримання інформації про нове обладнання та технології.

 

6. В результаті Інформаційної кампанії про заміщення природного газу альтернативними видами палива у 2015 р. кількість прихильників заміщення природного газу місцевими видами біопалива зросла на 34% (з 22% у 2014 до 56% у 2015).

 

 

Інформаційні матеріали Проекту

 

Науково-популярний фільм "Джерело енергії, що змінить Україну"

Брошура "Альтернатива природному газу: біомаса як джерело енергії"

Брошура "Біопаливо з біомаси: проблеми та перспективи"

Брошура "Альтернативні джерела енергії та довкілля"

Брошура "Економічні аспекти використання альтернативних джерел енергії у комунальній теплоенергетиці"

Брошура "Що має знати "четверта влада", висвітлюючі проблемні питання теплоенергетики"

Брошура "Використання біомаси для потреб централізованого теплопостачання"

Брошура "Біомаса в аграрному бізнесі"

Брошура "Дітям про тепло з соломи"

Брошура "Технічні рішення Проекту USAID "Місцеві альтернативні джерела енергії: м. Миргород"

Брошура "Біопаливний проект у Миргороді: отримати громадську підтримку"

Брошура "Кращі практики біоенергетичних проектів"