ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


Варте уваги

Фінансування: ДТЕК

Термін упровадження Проекту: вересень 2013 - грудень 2015

Роль ВБО "ІМР": виконавець Проекту

 

Проект ДТЕК "Енергоефективний Вечірній Київ" реалізовувався протягом 2013-2015 рр. у рамках Програми соціального партнерства ДТЕК за підтримки Київської міської державної адміністрації та Деснянської райдержадміністрації.

 

Центральним завданням Проекту було створення сучасної системи вуличного освітлення у житловому районі міста Києва (Троєщина) через встановлення та введення в експлуатацію енергоефективного обладнання.

 

Оскільки Проект також передбачав проведення моніторингу й оцінки соціального ефекту від його реалізації, першим етапом стало проведення соціологічних та аналітичних досліджень. Вони показали незадоволення мешканців рівнем освітленості мікрорайону та високу кореляцію між рівнем освітленості та безпекою проживання на території. В опитуванні взяли участь майже 3 000 осіб, 85% з яких мешкають на Троєщині понад 6 років. Соціологічне опитування продемонструвало проблеми, які мешканці Троєщини вважають актуальними для свого мікрорайону. Більшість із них були пов'язані з неякісним вуличним освітленням. Зокрема, відповіді на питання "Як ви оцінюєте безпеку проживання в вашому мікрорайоні?" продемонстрували, що 72,3% респондентів вважають проживання у мікрорайоні в цілому безпечним, але мають певні побоювання. 47,5% опитаних вважали освітлення у мікрорайоні дуже поганим або скоріше поганим. Що ж до проблем вуличного освітлення, які треба вирішувати у першу чергу, 63,7% респондентів визначили найбільш актуальними питаннями пошкоджені світильники (ліхтарі) та розбиті лампи, 58,2% – висловили переконання, що першочергово треба зауважити на недостатній рівень освітленості.

 

Особливість Проекту полягала в тому, що громадськість брала в ньому безпосередню участь: кожен мешканець мікрорайону міг на спеціально створеному сайті (mystreet.com.ua) подати відповідну заявку, вказати, які прилади замінити, де варто поставити нові тощо. Більшість пропозицій враховані.

 

В рамках реалізації першої черги Проекту у дворах між просп. Володимира Маяковського та вул. Оноре де Бальзака, поруч зі школою №270 та дитячим садком встановили 31 новий енергоефективний вуличний ліхтар. При цьому були демонтовані 17 старих, напівзруйнованих ліхтарів. Друга черга Проекту, втілюючи яку встановили 38 світлодіодних світильників, охопила вул. Архітектора Ніколаєва і частину пішохідної алеї на просп. В. Маяковського. Річна економія електроенергії за рахунок Проекту становила близько 9 тис. кВт•год. Загальні інвестиції ДТЕК у реалізацію Проекту становили 3 млн грн.

 

Досягнуті результати

 

 

Після встановлення нового освітлювального обладнання частка респондентів, які вважають освітлення в мікрорайоні дуже поганим або скоріше поганим, знизилася на 16,1%; відсоток тих респондентів, хто вважав освітлення добрим або в цілому добрим, збільшився з 18,9% до 28,1%.

 

Модернізація вуличного освітлення зменшила кількість прикрих випадків, що сталися через брак освітлення, таких як травмування на вулиці в мікрорайоні; пошкодження речей, інші матеріальні втрати; пошкодження запаркованого авто.

 

Відбулося значне покращення стану громадського порядку. Найбільш суттєво якість вуличного освітлення вплинула на зменшення проявів такого негативного явища, як вживання спиртних напоїв або наркотиків на вулиці.

 

У пілотному мікрорайоні середня кількість перехожих у будні зросла з 31,2% до 42,4%,; у вихідні – з 23,3 до 49,6, (на 112,7%).

 

Тож дослідження свідчать про те, що модернізація вуличного освітлення – важливий крок до суттєвого покращення якості життя людей, ефективною протидією зовнішнім негативним впливам на безпеку проживання.

 

У рамках проекту для Києва також розробили і передали проектну документацію для реалізації третьої черги Проекту (в межах вул. Теодора Драйзера, Каштанової, Оноре де Бальзака, Миколи Закревського та просп. Володимира Маяковського у Деснянському районі міста). Вона передбачає заміну 880 старих ліхтарів, а також встановлення 405 нових. Очікувана загальна економія електричної енергії становитиме майже 73 тис. кВт•год. Загальна вартість робіт – понад 30 млн грн. Передбачається, що третя черга Проекту буде профінансована з міського бюджету столиці вже у 2017 році.

 

DTEK EVK results

Рівень освітленості мікрорайону після впровадження третьої черги Проекту