тел.: (044) 428-76-10

вул. Нижній Вал, 15, офіс 403, м. Київ, 04071


Київ, 7-8 вересня 2015 р. - В рамках Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" (МЕР) у Києві відбувся четвертий навчальний семінар "Огляд практик роботи ресурсних центрів підтримки ОСББ із питань чистої енергії". У ньому взяли участь 49 учасників із 12 міст України. Серед них: персонал Ресурсних центрів, представники міських рад, виробників енергоефективного обладнання – партнерів Проекту МЕР.

Перший день семінару розпочався із проведення круглого столу "Залучення коштів на енергоефективні заходи: можливості та практичний досвід ОСББ", що був організовний спільно з Кам’янець-Подільською міською радою. Крім учасників семінару, в заході взяли участь представники Кам’янець-Подільської міської ради, представники ОСББ міста. До нього долучилася народний депутат України, заступник голови комітету Верховної ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Альона Бабак. Вона подякувала Проекту USAID та його партнерам і закликала усіх до співпраці: "Я закликаю вас усіх об’єднатися в єдину велику силу, рух. Щоб висувати важливі для держави ініціативи, щоб допомагати людям жити краще. Адже вирішувати нагальні потреби ми зможемо лише разом, піднімаючи їх на новий рівень".

Під час круглого столу відбулася жвава дискусія щодо найактуальніших проблем: збереження неприбуткового статусу ОСББ та відшкодування державою своїх зобов’язань щодо пільг та субсидій. Зокрема, учасники семінару наголосили на необхідності внесення змін до Податкового кодексу України та Закону "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку". Представники Ресурсних центрів озвучили своє занепокоєння ситуацією, що склалась у Львові та Кам’янці-Подільському щодо відшкодування державою пільг та субсидій та ймовірним загостренням цієї ситуації з початком опалювального сезону.

Після дискусії про проблеми галузі представники ресурсних центрів підтримки ОСББ із питань чистої енергії ділилися своїми напрацюваннями за літо. Наприклад, у Павлограді працівники ресурсного центру надали консультативну допомогу 58-ми ініціативним групам зі створення ОСББ, провели два тематичних семінари, взяли участь у 22 інформаційних зборах. У місті було зареєстровано 16 нових ОСББ. У Запоріжжі також пройшло чимало інформаційних заходів, утім головними подіями стали: створення Центру енергоефективності, а також прийняття на 60 сесії Запорізької міськради міської програми з відшкодування відсотків ОСББ при кредитуванні банками заходів із енергозбереження (на 2015-2019 рр.). У розробці цього документу взяли участь працівники РЦ м. Запоріжжя. Не менш активними у своїй діяльності були міста Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Суми, Дніпропетровськ.

Окрему увагу на семінарі було присвячено питанню розвитку інтернет-платформи "Ресурсні центри підтримки ОСББ. Україна", а також аналізу роботи сторінок окремих Ресурсних центрів. Результати тематичного моніторингу представила консультант з питань зв’язків із громадськістю Проекту МЕР Дар’я Коляда.

Представники асоціацій виробників матеріалів та обладнання (Henkel, Danfoss, REHAU, Veka Україна, KAN-therm, СЕМПАЛ) під час виступів зосередили свою увагу на результатах співпраці з Ресурсними центрами протягом минулого року. Йшлося про проведення спільних семінарів, підготовку інформаційних матеріалів, оснащення приміщень Ресурсних центрів інформаційними стендами, проведення енергетичного аудиту будинків тощо.

Наприкінці дня учасники обговорили з менеджером з проектів сталої енергії Проекту МЕР Олександром Ніколаєнком співпрацю Проекту МЕР, Ресурсних центрів, виробників матеріалів та обладнання на прийдешній рік.

Другий день навчального семінару розпочався з презентації старшого консультанта Проекту МЕР із юридичних питань Дмитра Левицького. Під час виступу було розглянуто особливості реалізації Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Планів дій сталого енергетичного розвитку міст у частині сектору житлових будівель. На прохання учасників, окремий час було присвячено питанням і відповідям щодо актуальних юридичних питань діяльності ОСББ і неприбуткових організацій.

Старший консультант проекту МЕР із питань утримання та управління житлом Вікторія Погорєлова виступила з презентацією "Методи емоційної саморегуляції у стресових умовах", яку підготувала старший консультант з питань залучення громадськості Кадрія Сафіуліна. Учасники виконали вправи вироблення навичок саморегуляції, пройшли тест із оцінки рівня своєї психологічної врівноваженості.

Наприкінці дня до участі в семінарі долучився радник Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка Євген Червяченко, якому представники Ресурсних центрів намагалися донести головні питання та проблеми своєї діяльності: відновлення роботи Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ; Спільне просування змін до Податкового кодексу України щодо збереження неприбуткового статусу ОСББ; налагодження своєчасного відшкодування державою своїх зобов’язань по пільгах та субсидіях перед ОСББ.

У підсумку учасники висловили побажання щодо подальшого обговорення на подібних семінарах актуальних тем, які допоможуть в роботі Ресурсних центрів підтримки ОСББ із питань чистої енергії.

Наступний семінар заплановано провести в листопаді 2015 року в місті Запоріжжі.