тел.: (044) 428-76-10

вул. Нижній Вал, 15, офіс 403, м. Київ, 04071


З-го жовтня 2019 року у місті Києві відбулася установча конференція, присвячена запуску Програми «Швеція – Україна: підтримка централізованого теплопостачання» (SUDH), що фінансуватиметься Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO). Програма спрямована на фінансування й підтримку екологічно сталих та енергоефективних інвестиційних проектів у сфері централізованого теплопостачання в Україні. Швеція здійснюватиме підтримку реалізації Програми SUDH шляхом надання як інвестиційних грантів на співфінансування демонстраційних проектів, так і технічної допомоги.

Виконавцями цієї Програми є компанія SWECO (Швеція) спільно з місцевими партнерами ТОВ «Інститут місцевого розвитку» (Україна, Київ) та ТОВ «Група компаній «Теплотехніка» (Україна, Херсон).

 

Зі вступними промовами до гостей конференції звернулися Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг, старший радник фінансової корпорації NEFCO Ронні Нільссон, заступник Міністра розвитку громад та територій Едуард Кругляк, а також радник Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.

 

«Діяльність щодо збереження клімату – є головним політичним пріоритетом шведського уряду. До 2045 року Швеція планує стати вуглецево-нейтральною державою, досягнувши нульового балансу викидів вуглекислого газу. Разом з тим Швеція надає допомогу країнам-партнерам, зокрема, Україні, спрямовану на зниження викидів вуглецю. Шведській досвід демонструє, що одним із найбільш ефективних напрямків зниження викидів СО2 є модернізація систем централізованого теплопостачання», – зазначив у своїй вітальній промові п. Тобіас Тиберг.

 

Едуард Кругляк подякував уряду Швеції та фінансовій корпорації NEFCO за підтримку України в цілому, та, зокрема, за започаткування нової програми SUDH, яка має на меті збереження та розвиток стратегічної галузі – централізованого теплопостачання.

 

Важливість започаткування програми SUDH підтримали також у своєму вітальному слові п. Ронні Нільссон та п. Костянтин Гура.

У роботі конференції взяли участь представники керівного складу українських муніципалітетів та теплопостачальних підприємств із 21 міста України: Бердичів, Білгород-Дністровський, Бориспіль, Вишневе, Вінниця, Горішні Плавні, Кам'янець-Подільський, Коростень, Лисичанськ, Лубни, Маріуполь, Нововолинськ, Новоград-Волинський, Полтава, Тернопіль, Умань, Фастів, Хмельницький, Черкаси, Чорноморськ та Чугуїв.

 

Серед гостей конференції були також представники Міністерства фінансів України, Антимонопольного комітету України, GIZ Україна, USAID Проекту енергетичної безпеки, Угоди Мерів, Європейської Комісії, Асоціації «Укртеплокомуненерго», Асоціації міст України, Інституту стратегічних досліджень тощо.

З великою увагою учасники конференції сприйняли виступи членів команди SUDH щодо: переваг централізованого теплопостачання та важливості його збереження в Україні (п. Юлія Косулько, заступник керівника Програми); можливості використання шведського досвіду в системах централізованого теплопостачання в Україні (п. Ольга Романюк, керівник команди місцевих експертів); результатів впровадження програми Демо Україна (п. Олексій Капустинський, експерт НЕФКО); бачення, місії, цілей, завдань, критеріїв прийнятності та фінансування проектів у рамках програми SUDH (п. Ронні Нільссон, старший радник НЕФКО, п. Гуннар Барк, керівник Програми); наступних кроків для участі у Програмі SUDH (п. Ольга Романюк, керівник команди місцевих експертів).

Наприкінці конференції відбулася панельна дискусія на тему «Як зберегти централізоване теплопостачання в Україні». Усі учасники дискусії дійшли до висновку, що існує нагальна потреба у збереженні системи централізованого теплопостачання в Україні, яка слугує платформою для сталого розвитку, та наголосили на необхідності впровадження виваженої та послідовної державної політики у цьому напрямку.

 

Аби потрапити до наступного етапу відбору учасників Програми SUDH міста, що були присутні на конференції та бажають стати учасниками Програми, мають заповнити спеціально розроблений опитувальник та надіслати його скан-копію на електронну адресу Програми SUDH до 1 листопада 2019 року.

Після цього команда консультантів ретельно опрацює отриману інформацію, здійснить її аналіз та визначить перелік міст, які стануть учасниками Програми SUDH. Результати відбору будуть опубліковані на сайті Програми орієнтовно до 15 грудня 2019 року.

Очікується, що внаслідок реалізації Програми SUDH буде:

  1. Впроваджено щонайменше чотири демонстраційні проекти у різних містах України.
  2. Наближено систему централізованого теплопостачання України до вимог Директиви ЄС про енергоефективність, а саме забезпечено використання принаймні 50% відновлюваних джерел енергії або 50% скидного тепла, або 75% тепла від когенерації, або 50% сукупності такої енергії й тепла.
  3. Підвищено якість надання послуг централізованого теплопостачання для близько 300 000 мешканців України.
  4. Скорочено викиди CO2 на 40000-60000 тонн/рік.

Фоторепортаж з конференції доступний за посиланням

 

          Shvec   SHV   Shve

 

Здобутки проекту