ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


Як було до змін?

2017 року було прийнято Закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Ним було передбачено, обов'язкове обладнання всіх будівель, у тому числі багатоквартирних будинків, вузлами комерційного обліку (іншими словами – загальнобудинковими лічильниками) теплової енергії та водопостачання.

 

Закон передбачав, що встановлення, обслуговування і заміна вузлів комерційного обліку будуть здійснюватися операторами зовнішніх інженерних мереж (підприємствами водо- і теплопостачання), а співвласники багатоквартирного будинку сплачуватимуть їм за це цільові платежі – внески за встановлення, обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку. При чому такі внески співвласники платили лише за свій вузол обліку, в своєму будинку. Допускалося встановлення вузла комерційного обліку також самими співвласниками – в такому разі внесок за встановлення оператору не сплачувався. А от обслуговування і заміна, згідно з Законом, здійснювалися лише оператором за рахунок відповідних внесків співвласників.

 

Що передбачають зміни?

Із набранням чинності Законом № 1060-IX  від 03.12.2020 кардинальних змін насправді не відбулося.

Як і раніше, за операторами зовнішніх інженерних мереж зберігається обов'язок встановити вузли комерційного обліку в усіх будівлях. І, як і раніше, співвласники багатоквартирного будинку мають право встановити вузол комерційного обліку самостійно. Змінився лише принцип фінансування в разі, якщо вузол встановлює оператор.

 

Якщо до 1 травня 2021 року співвласники мали сплачувати окремий внесок і лише за свій будинок, то з 1 травня передбачається включення витрат на встановлення до тарифу на відповідну послугу. Власне, передбачається, що на комунальну послугу (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване водопостачання) встановлюватиметься два тарифи: один (без витрат на встановлення будинкового лічильника) – для споживачів у будинках, де вузол обліку вже встановлений, і інший (що включатиме витрати на встановлення будинкового лічильника) – для споживачів у будинках, де вузол комерційного обліку ще відсутній. Щоправда, такі "підвищені" тарифи ще повинні бути розраховані підприємствами та встановлені уповноваженими органами, що може зайняти принаймні кілька місяців часу. Якщо співвласники почнуть оплачувати комунальну послугу за більшим тарифом, що включає встановлення вузла комерційного обліку, але пізніше вирішать встановити його самостійно, то оператор повинен буде повернути раніше сплачені в складі тарифу суми шляхом їх зарахування в рахунок майбутніх платежів за комунальну послугу. Якщо вам здається, що стало менш зрозуміло і менш прозоро – то вам не здається. Тому ми наполегливо рекомендуємо співвласникам багатоквартирних будинків, де ще відсутні вузли комерційного обліку теплової енергії та водопостачання, не покладатися на виконавців послуг і операторів зовнішніх інженерних мереж, а самостійно встановлювати такі вузли, використовуючи державні та місцеві програми підтримки та співфінансування.

 

Змінився і підхід до фінансування обслуговування і заміни вузлів комерційного обліку. Відповідні внески також скасовані. Замість цього змінені закони "Про житлово-комунальні послуги" та "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" передбачають, що витрати на обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку включатимуться до складу плати за абонентське обслуговування, яка сплачуватиметься співвласниками багатоквартирного будинку в разі надання їм комунальної послуги за моделлю індивідуального договору або "індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем". Але й це ще не все. Якщо співвласники приймуть рішення про обслуговування й заміну вузла комерційного обліку власними силами, то до складу плати за абонентське обслуговування відповідні витрати не включатимуться. Знову складно, чи не так? Щоб роз'яснити ситуацію, ми склали таблицю:

 

80987

Слід мати на увазі, що Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1060-IX  від 03.12.2020 мають таке застереження:

"Протягом шести місяців з дня введення в експлуатацію багатоквартирного будинку, створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку або набрання чинності цим Законом власники (співвласники) будівель приймають рішення про порядок обслуговування та заміни вузла (вузлів) комерційного обліку і повідомляють (протягом місяця з дня прийняття такого рішення) про це оператора зовнішніх інженерних мереж. Рішення про порядок обслуговування та заміни вузла (вузлів) комерційного обліку за власні кошти, прийняте у зазначений строк, не потребує погодження з оператором зовнішніх інженерних мереж."

 

Дехто тлумачить цю норму таким чином, що рішення про самостійне обслуговування вузлів комерційного обліку співвласники можуть прийняти на власний розсуд лише в межах зазначеного строку, а в подальшому слід буде отримати погодження від оператора зовнішніх інженерних мереж. Але річ у тім, що наведені прикінцеві положення "звільняють" співвласників від необхідності погодження, яке і так не вимагається законодавством. Ні Закон України "Про житлово-комунальні послуги", ні Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" не обмежують свободу прийняття рішення співвласниками та не вимагають такого погодження з оператором.

 

Тому ми рекомендуємо тим співвласникам, які бажають самостійно здійснювати обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку, прийняти відповідні рішення протягом 6 місяців з дати набрання чинності змінами (тобто, до 1 листопада 2021 року). Але також констатуємо: навіть якщо співвласники приймуть відповідне рішення пізніше, закон не містить вимоги погоджувати його з оператором зовнішніх інженерних мереж.    

 

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
Instagram
Youtube

Telegram-каналі 

***


Реалізація ініціативи «Добрі сусіди – одна країна» стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Це півторарічний проєкт, направлений на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ. Проєкт виконується Всеукраїнською благодійною організацією «Інститут місцевого розвитку» в рамках проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».