ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


Розвиток месенджерів спростив спілкування, пришвидшив інформування та значно полегшив вирішення спільних проблем. Сьогодні чати з сусідами є у багатьох будинках. Умови карантину у зв’язку із поширенням COVID-19 були додатковим поштовхом для переведення як професійного, так і особистого спілкування в онлайн простір, зокрема й між сусідами.

 

Разом із безперечною користю, сусідські чати принесли в наше життя багато нових проблем. Як часто доводиться чути фразу: «У моєму будинку є чат, і в ньому постійно йде лайка, з'ясування відносин, і складається відчуття, що я живу в одному будинку з божевільними людьми, які сваряться і вітаються 24 години на добу». У всіх новостворених чатах будинків ситуація майже однакова - люди постійно конфліктують, з'ясовують відносини, продають речі та допомагають знайти «цапа з гучною музикою» або «рагуля, який не так припаркувався». Отже, напрошується думка: майже кожний із нас може бути чиїмось божевільним сусідом.

 

Сусідські чати – річ дуже корисна, але нова, і тому культура спілкування в чаті ще недостатньо викристалізувалась, не стала загальноприйнятою. Звідси і проблеми. Так бути або не бути сусідському чату? Як можна збільшити корисність сусідського чату і зменшити негатив, який він вносить у ваше життя?

Якщо у спільноти вашого будинку ще немає чату, все ж таки створіть його. Найзручніше це зробити в Telegram, Viber або іншому месенджері. Враховуйте віковий склад переважної більшості співвласників будинку: люди середнього і старшого віку віддають перевагу Viber, молоді – Telegram.

 

Зробіть наступне:

1) створіть чат/групу;

2) додайте в чат сусідів, яких знаєте;

3) попросіть їх розіслати повідомлення про чат тим із сусідів, кого знають вони;

4) розмістіть оголошення із запрошенням приєднатися до чату;

5) роздрукуйте назву/адресу групи/QR-код для приєднання на листівках і покладіть їх у поштові скриньки сусідів;

6) прийдіть особисто до тих, хто не приєднався, і запропонуйте допомогу.

 

Станьте модератором сусідського чату або групи. Захистіть його від спаму. І одразу встановіть правила спілкування в чаті, які не дозволять його перетворити у нескінчений потік листівок-вітань, новин, політичних агіток та «хахашечок» з інтернету. Практика показує, що без чітких правил спілкування конфлікти на перших етапах роботи чату неминучі, як і виходи з чату частини сусідів. Чати з сусідами, попри їх очевидну користь, дійсно втомлюють внаслідок нескінченого словесного потоку та сварок деяких осіб. Тому одразу треба чітко домовлятися: порушив правила – в бан на певний термін.

 

Які правила слід обов’язково обговорити:

  • Тільки важлива інформація. Іноді слід створювати одночасно два чати: перший – офіційний - тільки для важливої інформації, термінового оповіщення, прохань та пропозицій допомоги; другий – неформальний - для тих, хто готовий спілкуватися тісніше, хоче розважатися, ділитися веселим контентом, пропонувати послуги або шукати компанію тощо. З часом також створюються окремі тематичні чати – автомобілістів, любителів кіно, мам дошкільнят тощо.
  • Враховувати час. Обов’язково домовтеся, що, наприклад, з 21:00 до 9:00 – ніяких повідомлень, окрім невідкладних та найважливіших.
  • Відповідати на запитання не в чаті, а особисто. Наприклад, якщо хтось запитав, хто може позичити дриль, не треба у чаті писати: «У мене немає» або «Зламалася». Напишіть особисто сусіду, якщо ви можете йому допомогти.
  • Ніякої політики, реклами, вітань та побажань доброго дня. Проте є виключення: привітайте сусіда або сусідку з ювілеєм, з народженням дитини, з іншими вагомими подіями. Ми ж люди!
  • Не поширювати неперевірену інформацію. Після «вкидання» фейків нерідко починається емоційне обговорення саме спотвореної версії подій, яке і виливається у формування підсумкової неправильної картини і конфліктів.
  • Не пліткувати, не переходити на особистості. В чаті завжди потрібно бути ввічливими, не обговорювати інших сусідів і висловлюватися тільки по справі. Якщо вам щось не подобається, заважає, і ви вважаєте це неправильним, шкідливим, напишіть про це. Але ви можете висловлюватися стосовно дій, а не критикувати і ображати людину. Проте завжди пам’ятайте, що добросусідство вимагає розуміння іншої людини, терпимості і взаємної поваги. Ви теж можете опинитися на місці тієї людини, яка робить ремонт або у якої прорвало трубу.
  • Пишіть грамотно. Принаймні намагайтеся. Модний серед деякої молоді стиль нарочитої безграмотності – не для сусідського чату.

Як зробити чат більш корисним? Проведіть опитування – виясніть, чим кожен сусід може бути корисним іншим, які має хобі. «Візьму попутника, їдучи на роботу», «випіку торт», «налагоджу комп’ютер», «погуляю з собакою», «шию одяг», «поділюся врожаєм», «навчаю англійській мові», «зварю обід», «допоможу з прибиранням», «зроблю манікюр» - ви навіть не уявляєте, наскільки цікавими, корисними і готовими безкорисно допомагати можуть бути ваші сусіди, навіть ті, хто люто сварився в чаті! Нерідко у спілкування долучаються мешканці сусідніх будинків, і це суттєво збагачує новими можливостями добросусідські відносини. За допомогою чату можна обговорити проблеми або просто об'єднатися для проведення заходів у спільному дворі.

 

Коли мешканці будинку будуть добре знати одне одного, домовтеся про «сусідське спостереження» - це корисна практика, коли сусіди приглядають за квартирами поруч, зупиняють та запитують «чужаків», до кого вони йдуть. Повідомляйте в чаті сусідів про появу підозрілих людей у будинку, підвищуйте безпеку проживання в будинку.

 

Отже, не варто відписуватися з сусідського чату, навіть якщо вам багато що не подобається. Майте терпіння, наполегливо виробляйте й затверджуйте культуру спілкування в чаті, бо це - річ справді корисна і може врятувати в надзвичайній ситуації. І якщо всі будуть дотримуватися правил спілкування і культури добросусідства, чат «заживе» повноцінно і не раз врятує. До того ж, у вас буде відчуття приналежності до спільноти справжніх, живих людей, і  це прекрасно!

 

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
Instagram
Youtube

Telegram-каналі 

***


Реалізація ініціативи «Добрі сусіди – одна країна» стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Це півторарічний проєкт, направлений на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ. Проєкт виконується Всеукраїнською благодійною організацією «Інститут місцевого розвитку» в рамках проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».