ТЕЛ.: (044) 428-76-10
М. КИЇВ, ВУЛ. ІГОРІВСЬКА 14А


Ст.15 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає обов’язок кожного співвласника  своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Але буває, що в будинку знаходяться один-два співвласники, які платити своєчасно не хочуть або, з їхніх слів, не можуть.

 

Як же забезпечити 100% сплату внесків і при цьому зберегти добросусідські відносини і позитивний соціально-психологічний клімат у будинку?

Одразу зазначимо, порядок у будинку, зокрема висока платіжна дисципліна -  це результат постійної цілеспрямованої і грамотної роботи, що проводиться всім активом будинку - правлінням, ревізійною комісією, небайдужими співвласниками. Велика роль належить переконанню - тобто, інформаційній роботі. І в цьому плані для формування атмосфери довіри важливі  відкритість фінансової діяльності правління, регулярна звітність та інформування про виконану роботу. Наприклад, просто коротка розсилка в Вайбер-групі: «Сьогодні отримано з повірки, змонтовано і опломбовано будинковий лічильник тепла.

 

Планово готуємося до опалювального сезону!». Постійне ненав’язливе інформування про те, що зроблено і що планується. Діяльність з утримання житла не помітна, якщо вона регулярно виконується, проте одразу впадає в очі, коли її не роблять. Показуйте на фото, як було і як стало. Інформуйте, на що витрачаються гроші, це формує у співвласників довіру до правління та бажання платити.

 

Важливу роль відіграє і  ефективна робота ревізійної комісії. Вона повинна регулярно звітувати перед співвласниками про результати перевірки діяльності правління ОСББ.

 

Звісно, не обійтися без індивідуальної роботи з несумлінними платниками. Серед них можуть бути такі, що просто забули вчасно заплатити. Тому щомісячне нагадування в вайбер-групі, на інформаційній дошці про терміни сплати внесків, розсилка квитанцій або й особистий дзвінок переможуть “забудькуватість”. Можна використовувати чарівні ліки від забудькуватості - нараховувати на суму заборгованості інфляційні втрати (індекс інфляції) та 3% річних згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України.

 

Є також ті співвласники, хто хоче платити, але в силу деяких причин не може. Причини можуть бути різними: постійно низький дохід, втрата роботи, хвороба і лікування членів сім’ї, інші неочікувані і невідкладні витрати. Цим людям потрібна допомога у оформленні субсидій, у працевлаштуванні, у додатковому заробітку. Зверніться до сусідів за допомогою, адже добросусідство – це дійсно скарб! Таким співвласникам можна запропонувати укласти договір на реструктуризацію заборгованості та спрямувати їх до органів соціального захисту та державних центрів зайнятості. Ви будете здивовані, наскільки необізнаними щодо державної підтримки виявляються часом громадяни, які її потребують! Тож їм треба часом порадити, часом підказати, а часом - навіть відвести за руку.

 

Буває, що співвласники з соціально-неблагополучних груп населення не хочуть і не можуть платити – люди з наркотичною або алкогольною залежністю, або ж із психічними розладами. У цьому разі треба звертатися до їхніх родичів, опікунів, потенційних спадкоємців і послідовно застосовувати усі законні засоби впливу.

 

Проблемними здаються, з першого погляду, ті, хто може платити, але не хоче.  Вони можуть вважати, що розмір платежів необґрунтовано завищено; можуть бути не задоволеними якістю утримання будинку та послугами підрядників; не усвідомлювати повною мірою наслідки несплати. З такими співвласниками треба спершу індивідуально і без емоцій провести інформаційно-роз’яснювальну роботу. Слід пояснити несумлінному співвласникові, що голова правління ОСББ зобов’язаний позиватися до суду у разі накопичення співвласником заборгованості, при чому проіндексувати заборгованість на індекс інфляції та покласти на боржника відшкодування судового збору (а це у 2021 році не менше 2270,00 грн.) та витрат на правничу допомогу. Без образ і звинувачень, адже вам разом далі жити! «Нічого особистого, просто це мій обов’язок!». Кошторис, перелік та розмір внесків повинні бути розглянуті і затверджені загальними зборами. Самі збори - проведені з дотриманням усіх вимог законодавства і статуту конкретного ОСББ. За відповідні рішення має бути набрано понад 2/3 голосів. Тоді без проблем вдасться стягнути суму заборгованості в судовому порядку. До того ж чарівну виховну силу має рядок в кошторисі «на правничу допомогу».

 

Дуже важливо мати в ОСББ залізне правило: якщо переконання не спрацювало, обов’язково, без винятків, вдаємося до примусу - звертаємося до суду. Причому - без самодіяльності, а користуючися фаховою правничою допомогою.

 

Поясніть несумлінному платнику, що часи, коли суди роками розглядали справи про стягнення заборгованості, минули. А судова практика підтверджує, що право стоїть на боці ОСББ. До того ж працює Єдиний реєстр боржників  (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors), який суттєво ускладнює життя несумлінним платникам.

 

Отже, при добре налагодженій роботі ОСББ рішення загальних зборів будуть безумовно виконуватися всіма, а про слово “боржник”, скоріш за все, взагалі забудете.

 

Добросусідство – це і відповідальність співвласників один перед одним, адже у нас ДОБРІ СУСІДИ – ОДНА КРАЇНА, і саме час нам її розбудовувати!

 

Слідкувати за оновленням та перебігом проєкту можна на сторінках у соціальних мережах:

Facebook
Instagram
Youtube

Telegram-каналі 

***

Реалізація ініціативи «Добрі сусіди – одна країна» стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Це півторарічний проєкт, направлений на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ. Проєкт виконується Всеукраїнською благодійною організацією «Інститут місцевого розвитку» в рамках проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».