тел.: (044) 428-76-10

вул. Нижній Вал, 15, офіс 403, м. Київ, 04071


15 грудня цього року ВБО «Інститут місцевого розвитку» провела онлайн-семінар «Навчаємо енергетичній грамоті та виховуємо екологічно свідомих громадян».

Мета заходу – ознайомлення освітян України з історією успіху, перевагами та здобутками проєкту «Енергоефективні школи: нова генерація» для більш широкого залучення закладів загальної середньої освіти до участі в ньому.

 

З вітальним словом до високоповажного товариства освітян звернувся Вадим Галицький, керівник Департаменту з регіональної політики ДТЕК, який зазначив: «Ми щиро радіємо з того, що сьогодні на семінарі дуже широка географія та кількість учасників – понад 300. Така присутність освітян свідчить про те, що ми не помилилися, коли 8 років тому вирішили підтримати цей проєкт. Чому він важливий для компанії і для суспільства? Сьогодні нам усім потрібно створювати нові цінності. Компанія поділяє цілі Глобального договору ООН. Нещодавно на Кліматичному саміті Україна поставила відповідальну мету — скоротити викиди парникових газів на 65% до 2030 року від рівня 1990 року та досягти кліматичної нейтральності не пізніше 2060 року. Проєкт «Енергоефективні школи: нова генерація» є флагманом освіти з енергоефективності та енергозбереження. Молоде покоління має знати, наскільки важливо опанувати ці знання та сформувати навички енергоощадливого споживання для зменшення свого вуглецевого сліду. Ми з вами робимо корисну спільну справу. Видатний український педагог К. Ушинський сказав: «Учень – це не посудина, яку потрібно наповнити, а факел, який треба запалити». Переконаний, що саме вам під силу запалити своїх учнів участю у проєкті».

 

З історією успіху проєкту «Енергоефективні школи: нова генерація», починаючи із 2012 року, динамікою охоплення ним закладів освіти та його здобутками учасників ознайомила Кадрія Сафіуліна, старша спеціалістка з питань залучення громадськості проєкту. Зокрема вона нагадала, що у 2014 р. проєкт отримав
Гран-прі конкурсу кращих соціальних проєктів в Україні. У 2018 р. проєкт став переможцем конкурсу Partnership for Sustainability Award 2018 у категорії «Планета». А в рамках Форуму ЕКОтрансформація-2019 проєкт здобув «зеленого» Оскара.

 

Спікерка також висвітлила переваги використання платформи дистанційної освіти energyschool.org.ua/, зокрема вона має гриф МОНУ; є абсолютно безкоштовною для тих, хто хоче проходити освітні курси; користувачами можуть бути як ЗССО, так і самостійні здобувачі освіти з будь-якого куточка нашої держави: місто, селище чи село. Платформа забезпечує навчання у зручний час і містить актуальні освітні матеріали, які регулярно адаптуються до реалій сьогодення.

 

Микола Лисенко, технічний спеціаліст проєкту, охарактеризував три освітні курси, за якими можуть навчатися учні (курси за вибором «Мій енергоефективний будинок» для 4-го класу, «Основи енергопостачання та енергозбереження» для 6-8-х класів та «Абетка з основ житлово-комунального управління» для
9-11-х класів). Спікер звернув увагу учасників на різноманітність форматів навчання (шкільний, самостійний, міжрегіональний). Наочно продемонстрував процедуру реєстрації у програмі дистанційного навчання.

 

Ігор Романюк, спеціаліст з питань залучення громадськості проєкту, розповів про додаткові можливості для учасників: конкурси, подарунки та нагородження найкращих учнів. Він звернув увагу освітян на конкурс «Зберігаймо ресурси вдома», за умовами якого учасники діляться досвідом впровадження у своїх оселях енергоефективних заходів та обладнання. Широкої популярності набув конкурс «Зелена ініціатива», завданням якого є стимулювання учасників до озеленення територій, висадження дерев та кущів, а також поширення таких ідей серед свого оточення та у соціальних мережах. Екологічні ініціативи підтримуються і в рамках конкурсу «Екомрія», який демонструє напрочуд успішні результати – у ньому взяли участь понад 50 000 ековолонтерів з різних міст країни.

Під час дискусії багато учасників просили надіслати їм презентації та відеозапис онлайн-семінару. Матеріали отримають всі, хто під час реєстрації вказав свою електронну адресу.

 

Було запитання щодо грифу МОНУ для курсу «Основи енергопостачання та енергозбереження». Кадрія Сафіуліна відповіла, що посилання на програму курсу міститься у розділі Економіка за №16 у Переліку навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих МОН України для використання у 5-11-х класах закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою на 2021/2022 навчальний рік (https://docs.google.com/spreadshe-ets/d/16NyRYEKgeQ4T5BE68Las2gn0q2MPyIWSWx-VdwzmA/edit#gid=1437528076).

 

Дія грифу на посібник закінчилася у червні цього року, оновлений посібник подано на гриф, проте дія грифу не продовжена відповідно до Порядку надання грифів навчальній літературі та навчальним програмам (далі – Порядок), затвердженим наказом МОНУ 20.07.2020 № 931, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.10.2020 за № 1119/35402 (підпункт 1 пункту 5; пункт 15). Водночас у Додатку до листа Міністерства освіти і науки України від 22.09.2021 р. № 1/9-482 «Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році» (http://osvita.ua-/doc/files/news/846/84653/1_Lyst_MON_22_09_2021_1_9-482.pdf) чітко вказано: «Заклад освіти для реалізації варіативної складової навчальних планів на підставі рішення педагогічної ради закладу може використовувати в освітньому процесі навчальні програми факультативів та курсів за вибором, які раніше мали відповідний гриф МОНУ і були включені до Переліків навчальної літератури та навчальних програм у попередні роки».

 

Таким чином, доцільність викладання курсу за вибором «Основи енергопостачання та енергозбереження» визначається лише педагогічною радою закладу освіти.

 

Учасники дякували організаторам за гарний семінар. Тетяна Бєрбєр, заступниця директора з навчально-виховної роботи Одеського ліцею №9, сказала: «Ми вперше беремо участь у такому заході. Дуже цікава інформація про проєкт, програму дистанційного навчання, конкурси, в яких зможуть брати участь наші діти. Приємно, що представники такого великого бізнесу зацікавлені освітніми проєктами. Це тішить і дає надію на краще майбутнє».